Kodex 2017-09-19T12:14:41+01:00

kodex jogína

Chcete-li se v jógovém sále cítit příjemně, pohodlně a v harmonii, snažte se prosím dodržovat následující pravidla:

 

Na lekci přicházejte vždy o cca 10 minut před začátkem lekce, ať máte možnost se v klidu převléknout a připravit se tak na lekci, kterou jste si vybrali. Buďte prosím dochvilní.

Do sálu vstupujte v tichosti, vědomi si vnitřního jasu a míru, který věnujete sobě i ostatním, povídání a sdílení si ponechte na závěr stejně jako případné dotazy.

Zhruba 2 hodiny před jógou nedoporučuji jíst těžká, kořeněná a objemově větší jídla. Nedoporučuje se pít kávu a silný černý čaj, bezprostředně před lekcí.

Pití při lekcích se nedoporučuje ve velkém objemu (výjimku tvoří přirozeně prenatální jóga, jóga pro děti a specifické případy dané např. onemocněním, intenzitou praxe nebo venkovní teplotou).

Není vhodné, když přijdete naparfemovaní do sálu na cvičení. Vaše vůně nemusí každému vyhovovat, stejně jako je dobré si omýt chodidla, nebo si dát před cvičením sprchu.

Před lekcí si vypněte mobilní telefon.

Vyberte si lekci, která svojí náročností odpovídá Vašim možnostem tak, abyste si neublížili, necítili se „mimo“, nezdržovali druhé a lekci si užili. V případě, že jste začátečník a chcete se vyvarovat počátečních chyb, zvolte dle své finanční situace možnost individuální jógy. – Umístěte na zem svoji podložku čelem do středu kruhu. Není důležité mít místo okolo sebe, ale na své podložce. To je Váš prostor, jiný nepotřebujete. Stoupnete-li si na podložku, postavte se na přední okraj podložky, do kterého se vždy vracejte ze zadu. Pohyb je předozadní. Když upažíte a nemáte místo okolo sebe, není to žádný problém, nevytvoříte-li si ten problém sami. Je možné předpažit a účel bude stejný.

Jóga se praktikuje naboso, v pohodlném oblečení umožňujícím pohyb. Lekce bývají zakončeny zpravidla relaxací a meditací, doporučuji vzít si s sebou do sálu mikinu a ponožky.

Pro cvičení jógy si zvolte vhodné oblečení, které Vás nebude nijakým způsobem obtěžovat, škrtit. Nedbejte módních trendů a volte to, co je Vám samotným příjemné. Pokud cvičíte pravidelně, zvažte z hygienického hlediska koupi vlastní podložky. O jakýchkoli zdravotních problémech nebo o svém těhotenství mne PŘED lekcí informujte. Recentní operace (vč. císařského řezu), které proběhly ve 3 posledních měsících je nutné oznámit mi předem. Totéž platí pro úrazy a závažnější změny zdravotního stavu nebo psychické kondice.

V prvních třech dnech menstruace nedoporučuji ženám praktikovat obrácené pozice ani jógu samotnou vyjma meditace.

Je běžné, že v průběhu fyzické praxe ásan provádím korekce cestou doteku. Pokud je Vám tělesný kontakt nepříjemný, informujte mne předem.

Potřebujete-li individuální konzultaci či radu, chcete-li mi cokoliv sdělit případně změnit, přijďte za mnou před či po hodině. Pokud z lekce potřebujete odejít dříve, informujte mne před lekcí. Cvičení jógy nás všechny učí respektovat druhé. Ne je pomlouvat, posmívat se jim, nebo řešit problémy, které nám nenáleží. Proto zkuste, když přijdete cvičit, svůj čas strávit v klidu a pohodě, i když třeba vždy nemusí být všechno v pořádku. Vzájemná komunikace s úctou a tolerancí vše vyřeší.

Respektujte vždy svůj fyzický a psychický stav.

Veškeré další pomůcky jsou k dispozici na místě (bloky, pásky, deky).

Bezprostředně po lekcích jógy nedoporučuji sprchování. Studená nebo horká koupel může narušit vnitřní procesy nastartované praxí.

Děkuji, že tato pravidla respektujete.